Na to pytanie mógłbym odpowiedzieć w skrócie kilkoma zdaniami, a każde z nich przedstawiałoby system WordPress jako niekwestionowanego faworyta w temacie zarządzania stronami internetowymi. Jeżeli pierwszy raz słyszysz o systemach do zarządzania treścią na stronach internetowych we wpisie nakreślę podstawowe pojęcia związane z tym zagadnieniem. Jeżeli jesteś już bardziej zorientowanym użytkownikiem i szukasz odpowiedzi na pytanie jaki CMS wybrać, który jest najlepszy i dlaczego, to na wszystkie pytania odpowiedz znajdziesz w tym artykule. Zacznijmy jednak od początku.

Co to jest CMS?

W kilku najprostszych słowach jest to specjalny system “podłączony” do strony internetowej, który pozwala na jej łatwą, wizualną edycję.  Posiadając na swojej stronie system CMS możemy edytować jej zawartość nie znając się w ogóle kodu HTML/CSS. Do jej edycji wykorzystywany jest bardzo przejrzysty i łatwy w opanowaniu edytor wizualny, który najprościej mógłbym porównać np. do dobrze nam znanego Word’a, jednak CMS nie rzadko oferuje o wiele więcej możliwości niż możemy sobie wyobrazić myśląc o tworzeniu dokumentu we wspomnianym wcześniej Wordzie. Tak wygląda tworzenie np. nowej podstrony w systemie WordPress.

 

Tworzenie nowego wpisu w WordPressie

 

Dodawanie np. aktualności na naszej stronie głównej, nowych zdjęć do galerii,  tworzenie i prowadzenie bloga, pozycjonowanie, szybka zmiana wyglądu całej strony i wiele, wiele innych możliwości dostępnych jest prosto z panelu administracyjnego naszego systemu CMS. Brzmi ciekawie prawda? Do wykonania niektórych zadań potrzebna będzie, choćby elementarna wiedza na temat obsługi systemu CMS, jednak jego nauka jest i tak niewyobrażalnie łatwiejsza niż próba poznania języków programowania, które pozwalają na wykonanie tych zadań samodzielnie z poziomu kodu źródłowego.

Musimy wiedzieć, że systemów CMS jest na świecie dziesiątki, a możliwe, że setki.  Są proste systemy napisane przez programistów, które pozwalają na edycję małych nieskomplikowanych stron internetowych i ich funkcjonalności, ale są również CMS-y do zarządzania wielkimi portalami obsługiwane i zarządzane przez wielkie zespoły developerów. Systemy CMS zarządzają również sklepami internetowymi. Istnieją systemy płatne oraz darmowe dostępne dla każdego do pobrania z sieci i zaimplementowania we własnej witrynie.  Indywidualnych rozwiązań może być naprawdę wiele i najczęściej nie mamy do nich dostępu, więc skupmy się na tych ogólnodostępnych, które możemy wykorzystać.

Przykładami takich systemów są m. in. Joomla, Drupal, WordPress, Magento, ezPublish, VirtuMart, osCommerce oraz wiele innych.  Jedne wykorzystuje się w dziedzinie e-commerce, inne przy prowadzeniu stron internetowych, jeszcze inne portali itd.

Zakładając, że interesuje nas CMS, który odpowiadałby za prowadzenie np. naszej firmowej strony w internecie biorę pod uwagę systemy, które nadają się do tego najlepiej, a jednocześnie posiadają sporą ilość użytkowników, czyli po prostu popularność. To dość ważny aspekt, ponieważ to świadczy o wartości i możliwościach systemu, zapewnia łatwość w odnalezieniu osób, które mogą np. zmodyfikować nasz system, a także gwarantuje, że będzie on ciągle rozwijany i dostosuje się z łatwością do ciągle zmieniającego się internetu.

Dlaczego więc WordPress skoro jest tak wiele systemów?

WordPress logo

Popularność

Jak pisałem wcześniej popularność ma ogromne znaczenie dla rozwoju systemu z co najmniej kilku powodów.  Spójrzmy, więc na liczby. Jako, że WordPress jest darmowym, open source’owym oprogramowaniem swoją popularność zyskał bardzo szybko. Dane Forbes z 2012 roku mówią o 60 milionach stron opartych o ten system. WordPress.com podaje w swoich statystykach, że każdego miesiąca ok 409 milionów ludzi przegląda ponad 15 bilionów stron opartych na systemie WordPress, a to nie wszystko. WordPress.com oferuje jedynie instalację i użytkowanie systemu na ich własnym serwerze, jednak wielu użytkowników korzysta z witryny WordPress.org, która pozwala na pobranie i zainstalowanie tego CMS’a na własnym serwerze, co jest zdecydowanie bardziej popularną opcją. Niestety, WordPress.org nie udostępnia żadnych statystyk ilości pobrań pliku z ich strony.

Łatwość obsługi

Panel administracyjny WordPressa jeszcze kilka miesięcy temu nie wyglądał zbyt pięknie.  System używał dość blado wyglądającego interface’u, który raczej nie zachwycał swoim wyglądem, jednak, mimo to nadal był przejrzysty i łatwy w użytkowaniu.  W niedawnej wersji oznaczonej numerem 3.8 panel administracyjny został zaprojektowany od nowa, wszystkie elementy zmieniły swój wygląd i zyskały modny ostatnio płaski styl znany m.in. z Windows 8. W mojej opinii od wersji 3.8 bardzo zyskał na wyglądzie. Poprawiono również kilka elementów, aby zapewnić jeszcze lepszy “User Experience”. Od początku istnienia WordPressa jego wygląd nie był zbyt skomplikowany, a po szybkim zapoznaniu się z bocznym menu nawet mniej zaawansowani użytkownicy odnajdywali się w tym interface’ie. Dodatkowym aspektem na plus jest dostępna ilość pakietów językowych. Możemy, więc zainstalować WordPressa całkowicie po polsku co jeszcze bardziej ułatwi nam poruszanie się po tym systemie.

Stabilność

Można powiedzieć, że system jest bardzo stabilny i generalnie, to by wystarczyło, aby podsumować ten aspekt, jednak postaram się to udowodnić. Nigdy nie spotkałem się z jakimikolwiek błędami w kodzie systemu, a nawet  jego mocno rozbudowane wersje i poszerzone o wiele dodatkowych funkcjonalności gwarantują niezawodność i tzw. spokojny sen właściciela witryny. Wielu klientów, którzy zdecydowali się na użytkowanie tego systemu jest z niego bardzo zadowolona. Pomimo tak bardzo rozbudowanego CMS’a i tylu dodatkowych możliwości rozbudowy i modyfikacji jakie oferuje jest to bardzo stabilny system.

Przykładowe szablony

Wygląd stron

Zaraz po zainstalowaniu w panelu administracyjnym dostępne jest kilka darmowych, prostych “skórek”, które po kilkunastu minutach pozwalają nam na uruchomienie własnej strony, czy bloga. To jednak nie w nich tkwi cała “magia”. W sieci dostępny jest ogrom darmowych szablonów graficznych, które w kilku prostych krokach możemy zmieniać bez ograniczeń.  Spotkałem się z wieloma szablonami, które udostępniane były za darmo, a mimo to trzymały naprawdę wysoki poziom pod każdym względem. Oczywiście, nie możemy liczyć, że wszystko w internecie otrzymamy za darmo. Należy pamiętać, że zazwyczaj szablon jest dobry albo tani, te przymiotniki raczej nie występują razem.

Jeżeli chcemy aby strona wyglądała profesjonalnie powinniśmy skorzystać z szablonów klasy premium. Powstało wiele firm, które specjalizują się wyłącznie w tworzeniu wysokiej jakości szablonów premium do WordPressa, które napisane są z niesamowitą starannością, wykorzystują wszelkie nowości jakie udostępniają nam języki HTML/CSS, są łatwiejsze w pozycjonowaniu, są responsywne i świetnie wyglądają, a ich cena zazwyczaj nie przekracza kilkuset złotych. Czy mają one w ogóle jakieś wady? Niestety, tak.

Pierwszą z nich jest np. ograniczenie co do układu niektórych stron. Powstało wiele szablonów, które mają możliwość wybrania kilku zdefiniowanych układów dla każdej podstrony, jednak na tym ten wybór się kończy dlatego, jeżeli chcielibyśmy, aby nasza strona wyglądała wyjątkowo, wyróżniała się na tle innych lub miała po prostu inny układ niż większość stron w internecie musimy zainwestować w indywidualny projekt graficzny oraz jego zakodowanie do WordPressa, a wtedy problem tego typu nie będzie występował.

Drugą jest język szablonów, które stworzone są po angielsku i większość standardowych elementów jest w tym języku np. paginacja na stronie, komunikaty dla użytkownika itp. Jest możliwość przetłumaczenia szablonu, choć jest to bardzo pracochłonne zadanie.

Każda rozbudowana witryna powinna korzystać z indywidualnego rozwiązania, zamiast używania szablonu, który pomimo wielu pozytywnych aspektów w wiekszości przypadków będzie niestety dość uciążliwy. Jeżeli chciałbyś stworzyć własną stronę na opartą na systemie WordPress napisz do mnie.

Projekty responsywnych witryn internetowych

Responsywne witryny

To bardzo istotny aspekt w dzisiejszych czasach. Ile razy wchodząc na stronę sklepu internetowego, na którym coś zamówiłeś, okazuje się, że jedyną wersją strony jest ta dla komputerów stacjonarnych  i samo zamknięcie powiadomienia o cookies, to nie lada wyzwanie, a musimy się jeszcze zalogować, przejrzeć historię zakupów, żeby wreszcie znaleźć kontakt do naszego sprzedawcy? Urządzenia mobilne już teraz mają ogromny wpływ na kształtowanie internetu i wyglądu stron internetowych. Warto pomyśleć o tym, aby nasza witryna była dostępna dla wszystkich użytkowników, a korzystanie z niej było przyjemne na każdym urządzeniu.

Wtyczki

Wtyczki to temat rzeka. Jest ich tak wiele, że stworzono już praktycznie wtyczkę do wszystkiego. Wtyczki w większości są również darmowe, choć oczywiście możemy spotkać np. wersję z dobrowolną dotacją dla autora lub wtyczki premium, za które trzeba zapłacić dodatkowo. Sam WordPress oferuje narzędzia dzięki, którym możemy wpływać na wygląd, zachowanie, pozycjonowanie oraz inne elementy naszej strony. To jednak we wtyczkach, czyli tzw. pluginach tkwi prawdziwa moc. Pozwalają one rozbudować system o miliony dodatkowych funkcji. Istnieją wtyczki dbające o jakość komentarzy na naszym blogu, wtyczki ułatwiające pozycjonowanie, przyspieszające działanie i wczytywanie naszej strony, wtyczki do prowadzenia analizy ruchu na naszej stronie, wtyczki tworzące automatyczną kopię zapasową witryny o zdefiniowanym czasie, wtyczki pozwalające na migrację całej strony w kilku kliknięciach na inny serwer i domenę itd. itd. Wtyczki na prawdę pozwalają na ogromne rozbudowanie funkcji WordPressa, a wszytko za pomocą wyszukania nazwy i kliknięcia przycisku zainstaluj wtyczkę. To wszystko!

Aktualizacje

Jak pisałem wcześniej system jest bardzo popularny w Polsce i na świecie stąd możemy liczyć na jego ciągłe rozwijanie, dodawanie nowych funkcji, usprawnianie działania itp. Nie tylko system dostaje aktualizacje. Aktualizować możemy np. nasz szablon kiedy programista usprawni w nim działanie i poprawi wcześniej nie odkryte błędy lub doda nowe możliwości ustawienia wyglądu. Aktualizować możemy również nasze wtyczki i możemy to robić “hurtowo” zaznaczając np. kilka z nich i klikając jednym przyciskiem aktualizuj.

Koszty

Jak pisałem wcześniej WordPress bazuje na modelu open source. Jest to więc oprogramowanie całkowicie darmowe. Wszelkie aktualizacje systemu do nowszych wersji również nie obciążą nas również żadnymi wydatkami. 90% pluginów do wordpressa jest również darmowa w podstawowej wersji. Szablony dzięki, którym możemy zmieniać wygląd naszej strony z łatwością znajdziemy w sieci. Jedyny koszt, który ponosimy przy uruchomieniu nowej witryny to zakup serwera oraz domeny.  Na szczęście i to jest dość niewielki koszt. Bardzo profesjonalne, a przy tym tanie usługi hostingowe znajdziemy na Unixstorm.org, a dzięki specjalnemu kodowi rabatowemu dla nowych usług możemy zapłacić nawet 20% mniej za pierwszy zakup. Szczegóły w tym wpisie

To nie wystarczy?

Okazuje się, że za pomocą WordPressa można uruchomić w pełni sprawny i zautomatyzowany sklep internetowy. Zamiast wydawać miesięcznie kilkadziesiąt złotych na oprogramowanie e-commerce, może wystarczy zapoznanie się z takimi rozszerzeniami jak Woocommerce i koszty prowadzenia sklepu ograniczyć do 50-100 zł rocznie?

Jeżeli to w dalszym ciągu nie przekonuje cię do tego systemu, proponuję przeprowadzenie 15 minutowej czystej instalacji na własnym serwerze i przetestowanie tego jak system działa w praktyce. Gwarantuję, że będziesz zachwycony i twoja następna strona będzie oparta właśnie o WordPress.