Chyba każdy chciałby, aby tak mówiono o jego stronie www. Jak podają dane z roku 2012 w sieci jest obecnie ponad 650 milionów zaprojektowanych i aktywnie działających stron internetowych. Jaki procent z nich można nazwać świetnymi i przemyślanymi projektami? Tego nie wiem, ale sam podczas wielu rozmów słyszałem “Moja nowa strona musi być piękna, nowoczesna i ponadczasowa”. Jednak jak połączyć te wszystkie elementy w jedną całość?

Istnieje w ogóle coś takiego jak strona idealna? To co dla jednego będzie obiektem wielu westchnień, innego może nawet nie zainteresować. Jak to mówią: “Ilu ludzi tyle opinii”, dlatego też ciężko jest jednoznacznie stwierdzić czy projekt trafi w serca nie tylko samego klienta czy jego wspólników, ale również jego klientów, przecież to dla nich klient zleca wykonanie i umieszczenie w sieci swojej reklamy.

Przy projektowaniu serwisów internetowych należy zwrócić uwagę na takie kwestie jak użyteczność (ang. usability), spójność, kontrast różnych elementów, odpowiednia kolorystyka, hierarchia informacji, przekaz itp. Doświadczeni projektanci z całego świata tworzą serwisy, które łączą te wszystkie elementy w jednym projekcie, kilka świetnych pod różnymi względami przykładów profesjonalnych stron www można zobaczyć poniżej.

Find_oz

Find Your Way To Oz

Strona internetowa wykonana dla produkcji Disney’a o tym samym tytule, w której wykorzystano najnowsze technologie jakie jest w stanie obsłużyć przeglądarka Google Chrome. Umieszczono ją w bazie “Chrome Experiments”, gdyż na co dzień nie spotykamy stron z dynamicznymi elementami 3D, ciekawymi mini grami czy innymi efektami (do których np. wykorzystuje się naszą kamerę internetową), które cieszą oko każdego odbiorcy.

Witryna została nagrodzona m. in. przez fwa.com (Favourite website awards) czy awwwards.com jako najlepsza strona miesiąca, a uwierzcie konkurencja na tych portalach jest bardzo wysoka, stąd na takie wyróżnienie zasługuje tylko najlepszy projekt. Autorem serwisu jest Anrick Bergman, UNIT9 Ltd.

Clouds over Cuba

Clouds Over Cuba

W październiku 1962 roku Sowieckie pociski zostały odkryte na Kubie, świat stanął na krawędzi wojny nuklearnej. Na szczęście konflikt został zażegnany, kiedy po żądaniu prezydenta USA przywódca radziecki Nikita Chruszczow 28 października rozkazał zawrócić statki oraz wyraził zgodę na demontaż wyrzutni rakietowych, w zamian za gwarancje nieagresji USA na Kubę, a także wycofania rakiet amerykańskich z Turcji.

Ten projekt stworzony przez agencję Tool, powstał w 50-tą rocznicę “Kryzysu Kubańskiego”. Jest to multimedialne przedstawienie historii używając HTML5 i języka JavaScript autorzy zapoznają nas z panującą sytuacją krajach, które obejmował konflikt.

Expressive Web

The Expressive Web

Niesamowite możliwości języka HTML5 oraz stylów kaskadowych w wersji trzeciej (CSS3) zostały zaprezentowane na tej witrynie w jeszcze ciekawszy sposób. Menu po lewej stronie pozwala nam wybrać jedną z nowości w tych językach kodowania i zobaczyć przykłady tworzone na bieżąco na witrynie.

Świetne animacje obiektów, transformacje na żywo, przejścia tonalne (gradienty), elastyczne strony www (Responsive webdesign), a także osadzanie niestandardowych fontów, audio czy video bez użycia odtwarzacza w technologi Adobe Flash to tylko niektóre cechy nowoczesnego kodowania.

Do zapoznania się ze wszystkimi zapraszam na stronę http://beta.theexpressiveweb.com/ autorem jest studio Big Spaceship.

Captain Dash

CaptainDash

CaptainDash to oprogramowanie które pozwala na uporządkowanie w jednym miejscu na jednym “Dashboardzie” informacji pobranych z takich serwisów jak Google Analytics, Twitter, Facebook, Foursquare i Microsoft Atlas. Przejrzystość i dostępność wszystkich informacji bardzo ułatwia podejmowanie kolejnych decyzji marketingowych, które dla wielu firm może mieć kluczowe znaczenie czy opracowywaniu strategii działań firmy.

Oczywiście produkt jaki oferuje CaptianDash to jedno, ale pisząc o wykonaniu strony internetowej nie można zapomnieć o tym, że przygotowana jest bardzo czysto i intuicyjnie, co pozwala na łatwą nawigację po stronie upiększoną w dynamiczne animacje przejść pomiędzy kolejnymi podstronami. Całość przygotowana jest w forie komiksu opowiadającego losy tytułowego bohatera. Bardzo ciekawy pomysł zasługujący na wyróżnienie stworzony przez Nicolasa Rouyera.