Nie trzeba być bardzo spostrzegawczym, aby dostrzec jak zmienia się dzisiejszy świat mediów, oraz jak nowe technologie wpływają na nasze życie, właściwie pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że takie media jak internet kształtują w pewien sposób to, jak żyjemy na co dzień. Tak jak wszystko inne i internet i jego wygląd też ulega modzie. Kiedy kilkanaście lat temu ktoś otwierał przeglądarkę internetową, a prędkość łącza pozwalała na wczytanie zaledwie kilku obrazków na minutę, nikt nie zastanawiał się jak strony internetowe wyglądają.

Dziś sytuacja ta znaczenie się zmieniła i wizerunek dużej firmy w internecie jest jej wizytówką i pozwala już w chwilę po zapoznaniu się z jej witryną wyrobić sobie pewne zdanie na jej temat. To dlatego powstają coraz bardziej wyszukane i profesjonalne witryny w sieci, a projektanci czy graficy prześcigają się w nowych pomysłach na projekty stron internetowych. Każdego dnia nie jeden grafik komputerowy, który projektuje profesjonalne strony internetowe zastanawia się jak wyróżnić swój projekt na tle innych? Wprowadza nowe pomysły, kształtuje nowy wygląd często podchodzi do projektu bardzo nie liniowo, nie standardowo, łamiąc wszelkie schematy, ale zachowując dużą estetykę projektu.

Tak właśnie rodzi się moda i powstają nowe trendy. Na pewno wielu z was dostrzegło te zmiany jednak, aby przyjrzeć się im bliżej postanowiłem zebrać je w jednym miejscu i krótko opisać.

Zrób to większe!

Umieszczanie ogromnych zdjęć, pokazu slajdów lub wideo na stronie głównej wydaje się jednym z najbardziej popularnych trendów. Często oprócz zdjęcia czy wideo mamy tylko subtelnie wplecioną nawigację i wielki napis, który przekazuje krótką, ale bardzo ważną wiadomość dla swojego odbiorcy. Takie strony nie tylko dobrze wyglądają na naszych monitorach, jest to minimalizm, który sprawdza się również na urządzeniach mobilnych, ponieważ ten sam układ zostaje zachowany również na mniejszych wyświetlaczach.

Riad 11

Oczywiście nie mogą być to zbyt “ciężkie” zdjęcia czy wideo, ponieważ długie ładowanie takiego tła mogło by powodować negatywne odczucia u użytkownika, dlatego należy dobrze dobierać rozmiar, a nawet kolory zdjęcia, aby ograniczyć jego długie wczytywanie i osiągnąć zamierzony efekt.

Multimedialne i interaktywne strony internetowe

Możliwości przeglądarek internetowych oraz różnych języków programowania pozwalają na zastosowanie wielu ciekawych rozwiązań, które w sprytny sposób po połączeniu tworzą w pełni interaktywną stronę internetową, która może być np. całkiem skomplikowaną grą lub opowiadać pewną historię, gdzie to widz po odtworzeniu pewnych sekwencji wideo stawiany jest przed wyborem, który decyduje o tym co stanie się w następnych ujęciach i jak potoczy się dalsza część opowiadania.

Jack Daniel's multimedia website

Tego typu rozwiązania są bardzo ciekawe, jednak ich przygotowanie jest bardzo pracochłonne co w efekcie oznacza bardzo kosztowne, dlatego zazwyczaj na tego typu witryny decydują się większe firmy czy korporacje. Osobiście spotkałem się bardzo często z tym trendem u producentów samochodów, jednak bardzo ciekawa propozycja znajduje się również na stronie Jacka Daniels’a

Przewijaj, przewijaj, no przewijaj…

Chodzi tu oczywiście o tzw. “Efekt Parallax”, czyli wolniejsze przewijanie jednego elementu tła od drugiego. Ten efekt wykorzystuje się również do ukazania ruchu różnych obiektów na stronie, którym sterujemy za pomocą szybkości z jaką przewijamy stronę rolką naszej myszy. Dzięki temu można ukazać np. ruch samochodu, animację różnych elementów strony, które wskakują na ekran by po przewinięciu w dół znów opuściły okno przeglądarki. Możliwości jest sporo. Spotyka się strony, które efekt ten wykorzystują tylko jako ciekawy dodatek, ale również takie, które zostały stworzone specjalnie, aby efekt parallax wykorzystać do granic możliwości na kilka różnych sposobów.

Parallax efekt demo

Na tym szablonie jest to bardzo dobrze ukazane. Strona jest bardzo ciekawie zaprojektowana i efekt parallax’u traktuje jako świetny dodatek, wykorzystany w odpowiednim momencie.

Animowana historia

To trend mniej popularny, jednak również bardzo interesujący. Polega on na wykorzystaniu wielu animacji, które w krótkim czasie streszczają historię, ukazują jakiś proces lub po prostu prezentują dane w sieci. Okazuje się, że za pomocą ruchu można przedstawić w ciekawy sposób historię… maszynki do golenia! Tak, to prawda na stronie Holenderskiego producenta zestawów do golenia Bold King zdecydowano się na użycie właśnie takiego rozwiązania i muszę przyznać, że osiągnięto nietypowy efekt, który w prosty i jasny sposób ukazuje drogę jaką przebywa maszynka do golenia od produkcji do końcowego klienta.

animation

Flat design

Chyba nie da przejść obojętnie obok tak widocznej zmiany w podejściu do projektowania stron internetowych w ostatnim roku. Flat design jest wszędzie. Użytkownicy Windows 8  mają przyjemność oglądania tego stylu nawet jeszcze przed włączeniem przeglądarki internetowej w samym systemie operacyjnym. Nie zamykając się tylko na projektowanie stron internetowych zauważyć możemy, że najpopularniejsza aplikacja do strumieniowania muzyki online, czyli Spotify również używa tego stylu w swojej aplikacji, ale również i na oficjalnej stronie. Strony takich korporacji jak np. Microsoft, Sony czy Skype utrzymane są także w w stylu flat. Styl ten stał się tak popularny ze względu na jego prostotę, która pozwala ograniczyć ilość elementów graficznych oraz dobrze współpracuje z wyświetlaniem na stronach mobilnych. Po tym jak szybko rozwija się rynek urządzeń mobilnych mogę stwierdzić, że flat design będziemy oglądać coraz częściej w tym, ale również i w 2016 roku.

Flat design example